8ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης – Dole Οι θριαμβευτές των ηλικιακών κατηγοριών

8ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης – Dole Οι θριαμβευτές των ηλικιακών κατηγοριών

8ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης – Dole Οι θριαμβευτές των ηλικιακών κατηγοριών

8ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης – Dole Οι θριαμβευτές των ηλικιακών κατηγοριών

Όλοι οι δρομείς του 8ου Διεθνούς Νυχτερινού Ημιμαραθωνίου Θεσσαλονίκης – Dole του Σαββάτου 19 Οκτωβρίου βίωσαν την προσωπική νίκη τους, κερδίζοντας το αναμνηστικό μετάλλιο, το πιστοποιητικό συμμετοχής στη μεγάλη φθινοπωρινή γιορτή αθλητισμού της Βόρειας Ελλάδας, καθώς και την ασύγκριτη χαρά του τερματισμού και της επίτευξης του προσωπικού τους ρεκόρ.

Η διοργάνωση ανέδειξε, επίσης, τους νικητές όλων των ηλικιακών κατηγοριών άνω των 35 ετών (35-39 ετών, 40-44 ετών, 45-49 ετών κ.ο.κ.), οι οποίοι θα τιμηθούν ξεχωριστά για τις εξαιρετικές επιδόσεις τους.

Όλοι οι νικητές και οι νικήτριες ανά ηλικιακή κατηγορία θα προσκληθούν προσωπικά στην καθιερωμένη εκδήλωση της «Ημέρας του Μαραθωνίου», που θα πραγματοποιηθεί στις αρχές του ερχόμενου έτους, για να τιμηθούν μαζί με τους θεσμικούς υποστηρικτές, φορείς υποστήριξης, εθελοντικούς φορείς και χορηγούς που συνέβαλαν στην τεράστια επιτυχία των δύο μεγάλων διοργανώσεων του 2019.

 

Προσδοκία της Οργανωτικής Επιτροπής, μάλιστα, είναι να υπάρξουν ενόψει του 15ου Διεθνούς Μαραθωνίου «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» – bwin της 12ης Απριλίου 2020 συμμετοχές ακόμα και στις κατηγορίες άνω των 90 ετών, στέλνοντας έμπρακτα το μήνυμα πως «όλοι μπορούμε, όλοι συμμετέχουμε»!

Οι τρεις πρώτοι στις επιμέρους κατατάξεις του «Νυχτερινού», βάσει των επίσημων αποτελεσμάτων, ανά ηλικιακή κατηγορία:

ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ – ΑΝΔΡΕΣ

Άνδρες 35-39 ετών
1. Αλέξανδρος Γράκης (JT Coaching) 1:10:27
2. Γιάννης Κρέκας (Volkswagen Running Team) 1:15:26
3. Απόστολος Μπατσούλης (Σύλλογος Δρομέων Πρέβεζας) 1:18:16

Άνδρες 40-44 ετών
1. Θεόδωρος Αναγνώστου (Dole Running Team) 1:08:43
2. Χαράλαμπος Ιωάννου (Dro.me.a) 1:16:06
3. Αλέξης Παπαλεξίου (ΣΔΥ Βόλου) 1:17:30

Άνδρες 45-49 ετών
1. Μιχάλης Αφορδακός (Afordakos Team) 1:19:54
2. Δημήτρης Τζεφαλής (Arla Protein Running Team) 1:21:25
3. Γιώργος Πασιαλής (Stoikos Running Team) 1:23:44

Άνδρες 50-54 ετών
1. Γιώργος Σίκαλος (Μαραθωνοδρόμοι Σερρών) 1:18:57
2. Κοσμάς Κωνσταντινίδης (Euromedica Γενική Κλινική Θεσσαλονίκης) 1:23:14
3. Γιώργος Κορνάρος (MyRunner) 1:23:39

Άνδρες 55-59 ετών
1. Χρύσανθος Αντωνίου (Στέλιος Κυριακίδης) 1:25:09
2. Άντριου Νομπλ 1:27:07
3. Σοφοκλής Χαρατσάρης (Avra Running Team) 1:29:44

Άνδρες 60-64 ετών
1. Αντώνης Λίλος (Μαραθωνοδρόμοι Σερρών) 1:32:25
2. Μιχαήλ Αγγελόπουλος (Xanthi Runners) 1:32:41
3. Μιλτιάδης Ζήκος 1:35:34

Άνδρες 65-69 ετών
1. Γιάννης Γούλας (ΣΜΝ Λάρισας) 1:48:37
2. Νίκος Ριτσώνης (Los Vathros) 1:49:10
3. Ματθαίος Φολήνας (ΣΔΥ Γρεβενών) 1:49:34

Άνδρες 70-74 ετών
1. Γιάννης Αργυριάδης (Euromedica Γενική Κλινική Θεσσαλονίκης) 1:58:56
2. Ράινχαρντ Μπουρμάιστερ 2:06:40
3. Χριστόφορος Βαβδίνος 2:11:34

Άνδρες 80-84 ετών
1. Ξενοφών Σιδηρόπουλος 3:13:48

ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ – ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Γυναίκες 35-39 ετών
1. Στέφανι Λεοντιάδου (Dole Running Team) 1:20:43
2. Μάρθα Ξηροφώτου (ΣΔΥ Βόλου) 1:34:03
3. Κωνσταντίνα Σταματέλου (Smart Run) 1:35:31

Γυναίκες 40-44 ετών
1. Ντιάνα Μπερίσα (Κόσοβο) 1:37:18
2. Στεργιανή Κωστίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) 1:42:25
3. Μαρία Μπρέτσα (ΣΔΥ Κοζάνης) 1:42:25

Γυναίκες 45-49 ετών
1. Βίκυ Καραγεωργάκη (Volkswagen Running Team) 1:24:43
2. Σουλτάνα Τόκα (Alter Rain Runners) 1:28:47
3. Αναστασία Παπαδοπούλου (Μαραθωνοδρόμοι Σερρών) 1:35:12

Γυναίκες 50-54 ετών
1. Αλεξάνδρα Σουλιώτου (ΑΠΣΔ Πιερίας Ζευς) 1:40:32
2. Έφη Ζελεσιάδου (ΣΔ Τρικάλων) 1:50:38
3. Βιολέτα Μπιλίμη (Αθλοκίνηση) 1:52:21

Γυναίκες 55-59 ετών
1. Ελίνα Χριστοφόρου (Ναυτικός Όμιλος Καβάλας) 1:58:57
2. Μίκα Ναουμτσέφσκα (Meridian Atletik) 2:04:10
3. Ασπασία Νικολακάκη (Μάνος Club ΣΔΥΧ) 2:18:11

Γυναίκες 60-64 ετών
1. Ελένη Ελευθεριάδου (ΣΔΥ Θεσσαλονίκης) 2:15:24
2. Στέλλα Κιοσσέ 2:17:20
3. Έλενα Γουναροπούλου (ΣΔΥ Θεσσαλονίκης) 2:20:35

Γυναίκες 65-69 ετών
1. Σταυρούλα Παπαβασιλείου (ΣΔΥ Κοζάνης) 1:52:26

Γυναίκες 70-74 ετών
1. Βούλα Τζεβελέκη (ΣΔΥ Θεσσαλονίκης) 2:28:38

ΔΡΟΜΟΣ ΥΓΕΙΑΣ 5.000μ. – ΑΝΔΡΕΣ

Άνδρες 35-39 ετών
1. Φώτης Γιακαμόζης (Saucony Running Team) 18:06
2. Γιώργος Τσεσμετζής (Μαραθωνοδρόμοι Σερρών) 19:33
3. Αντώνης Θεολογίτης (Amstel Running Team) 20:10

Άνδρες 40-44 ετών
1. Θανάσης Σκόρδας (ΣΔΥ Κοζάνης) 17:24
2. Αλέξανδρος Κελμαλής (Αρισβαίος Καλλονής) 19:08
3. Στέφανος Κόκκινος (ΣΔ Καρδίτσας) 19:14

Άνδρες 45-49 ετών
1. Ανέστης Αποστολίδης (ΣΕΒΑΣΘ) 16:42
2. Απόστολος Γκάτζιος (Λύκοι Κεχαγιόγλου) 17:58
3. Τάσος Ροβυθάκης (bwin Running Team) 18:04

Άνδρες 50-54 ετών
1. Δημήτρης Γραμμένος (bwin Running Team) 18:35
2. Κοσμάς Κωνσταντινίδης (Dole Running Team) 18:44
3. Σάκης Κυριακού (Dole Running Team) 19:01

Άνδρες 55-59 ετών
1. Θοδωρής Ξεντές (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) 20:33
2. Στέλιος Πετρακίδης (Νάουσα Βέρμιο Trail) 21:01
3. Βασίλης Γάκης (Δρομείς Χαλκιδικής) 21:06

Άνδρες 60-64 ετών
1. Γιώργος Χήτας (Novasports Running Team) 24:29
2. Γιώργος Γαλάνης (bwin Running Team) 25:11
3. Ιωάννης Ταξάρης (Euromedica Γενική Κλινική Θεσσαλονίκης) 25:44

Άνδρες 65-69 ετών
1. Κωνσταντίνος Γραμματικός (Avra Running Team) 20:36
2. Κωνσταντίνος Καμπάς (ΣΕΒΑΣΘ) 21:41
3. Σωτήρης Πάγκαλος (Ηρακλής) 28:21

Άνδρες 70-74 ετών
1. Μιχάι Κριστέα (ΑΣ Κωφών Βορείου Ελλάδος) 33:16
2. Παναγιώτης Καρύδης (Dole Running Team) 41:38
3. Παναγιώτης Χατζόπουλος (ΑΣ Κωφών Βορείου Ελλάδος) 44:44

Άνδρες 75-79 ετών
1. Αλέξανδρος Γκουρνέλης 36:43
2. Χρήστος Μανωλούδης (Το Χαμόγελο του Παιδιού) 57:06
3. Χρήστος Πάτρας (Volkswagen Running Team) 1:02:06

Άνδρες 80-84 ετών
1. Κωνσταντίνος Βίγκλας 1:03:53
2. Συμεών Τζοβάνης 1:07:02
3. Πολύδωρος Γουδάς (Παιδικός Αντιρευματικός Αγώνας) 1:32:08

Άνδρες 85-89 ετών
1. Χρυσόστομος Θεοδοσιάδης 1:02:28

ΔΡΟΜΟΣ ΥΓΕΙΑΣ 5.000μ. – ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Γυναίκες 35-39 ετών
1. Βαρβάρα Γεωργιάδου (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 20:34
2. Ευδοξία Παπατραϊανού (ΣΔΥ Κοζάνης) 20:41
3. Μαρία Κουτσούπη 22:01

Γυναίκες 40-44 ετών
1. Άννα Γαλατούλα (Chios Running) 21:37
2. Σάντρα Αρμένο Μορένο (ΑΣ Σαμουράι) 24:05
3. Ελένη Πανοπούλου (Certh Running Team) 26:18

Γυναίκες 45-49 ετών
1. Αγγελική Μουχτάρη (Αρίων Κουφαλίων) 21:37
2. Παρασκευή Καρρά (Αθλητικό Κέντρο Χαριλάου) 24:20
3. Παρασκευή Αβραμίδου (Volkswagen Running Team) 24:53

Γυναίκες 50-54 ετών
1. Άννα-Μαρία Χαραλαμπίδου (Gangsta Thessaloniki Force Team) 23:15
2. Κατερίνα Γατζιώνη (Δήμος Θεσσαλονίκης) 26:35
3. Ευφροσύνη Νεραντζάκη (bwin Running Team) 26:48

Γυναίκες 55-59 ετών
1. Σταματία Πράμα (Δήμος Θεσσαλονίκης) 26:45
2. Μαρία Κουτίδου 29:49
3. Χρυσάνθη Παντέκα (AUTH Sports Center Running Team) 32:36

Γυναίκες 60-64 ετών
1. Μαρία Χρυσαφίδου (Dole Running Team) 33:30
2. Δέσποινα Παπαγεωργίου (Dole Running Team) 33:34
3. Κυριακή Χούστη (Certh Running Team) 35:33

Γυναίκες 65-69 ετών
1. Φούλη Ονουφριάδου (Λάμψη) 50:14
2. Κυριακή Κουρκουρίκη (Kourkourikis Training Group) 50:40
3. Πόπη Μπέμπη (Physiomed) 52:19

Γυναίκες 70-74 ετών
1. Ασπασία Στεργίου (Παιδικός Αντιρευματικός Αγώνας) 45:55
2. Βασιλική Βαταμίδου-Μαρασλίδου (Δήμος Θεσσαλονίκης) 50:53
3. Άννα Στεφανακίδου (Μουσικός Λαογραφικός Σύλλογος Ασβεστοχωρίου) 57:33

Γυναίκες 75-79 ετών
1. Ξανθή Ξηροπούλου (ΚΑΠΗ Δήμου Θεσσαλονίκης) 52:59
2. Χριστίνα Ορφανίδου (Σύλλογος Αποφοίτων Μαντουλίδη) 1:08:07
3. Μαρία Αμανίτου 1:17:39

Γυναίκες 80-84 ετών
1. Αγγελική Σπυράντζου (ΚΑΠΗ Δήμου Θεσσαλονίκης) 1:28:30

O 8ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης – Dole διοργανώθηκε από τον ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ με τη συνεργασία του Δήμου Θεσσαλονίκης και αποτελεί επίσημο μέλος της AIMS. Ευγενικά υποστηρίζεται από τον Ελληνικό Οργανισμό Τουρισμού και τον Οργανισμό Τουρισμού Θεσσαλονίκης, Παράλληλα, υποστηρίζεται από το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας και Θράκης), την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, τον ΣΕΓΑΣ και την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλονίκης, καθώς επίσης από πλήθος Θεσμικών Φορέων, Φορέων Υποστήριξης και Εθελοντικών Φορέων.

Πλέον, οι δεκάδες χιλιάδες δρομείς που κατέκλυσαν τους δρόμους της Θεσσαλονίκης ανανεώνουν το ραντεβού τους για την ερχόμενη άνοιξη, όταν θα πραγματοποιηθεί ο 15ος Διεθνής Μαραθώνιος «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» – bwin, στις 12 Απριλίου 2020.

hmg@group1

hmg@group1

CyberJournalist, Member Association of European Journalists (AEJ) ΜΕΛΟΣ Ε.ΔΗ.Π.Η.Τ. (ΕΝΩΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ &ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ-ΘΡΑΚΗΣ Volunteer Fire Brigade N. Voutzas - Provalinthos ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΥΠΟΥ Πανελληνιο Σωματειο Ασφαλειας Προσωπων Υποδομων Χρηματαποστολων Ο Οδυσσεας

Related Posts

Create Account



Log In Your Account