Οι θριαμβευτές των ηλικιακών κατηγοριών του14ου Διεθνούς Μαραθωνίου ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – bwin

Οι θριαμβευτές των ηλικιακών κατηγοριών του14ου Διεθνούς Μαραθωνίου ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – bwin

Οι θριαμβευτές των ηλικιακών κατηγοριών του14ου Διεθνούς Μαραθωνίου ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – bwin

 
Όλοι οι δρομείς του 14ου Διεθνούς Μαραθωνίου ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – bwin της Κυριακής 14 Απριλίου βίωσαν μία προσωπική νίκη, κερδίζοντας το αναμνηστικό μετάλλιο, το πιστοποιητικό συμμετοχής στη μεγαλύτερη διοργάνωση της Βόρειας Ελλάδας, καθώς και την ασύγκριτη χαρά του τερματισμού και της επίτευξης του προσωπικού τους ρεκόρ.
 
Η διοργάνωση ανέδειξε και τους νικητές όλων των ηλικιακών κατηγοριών, που θα τιμηθούν ξεχωριστά για τις εξαιρετικές επιδόσεις τους στον Μαραθώνιο της Ιστορίας.
Πλέον σε κάθε διοργάνωση θα ανακοινώνεται η επίσημη κατάταξη των εν λόγω κατηγοριών άνω των 35 ετών (35-39 ετών, 40-44 ετών, 45-49 ετών κ.ο.κ.), σε όλους τους δρόμους του αγωνιστικού προγράμματος, ως ένδειξη αναγνώρισης της σπουδαίας προσπάθειας των πρωταθλητών κάθε ηλικίας!

 
Όλοι οι νικητές και οι νικήτριες ανά ηλικιακή κατηγορία θα προσκληθούν προσωπικά στην καθιερωμένη εκδήλωση της «Ημέρας του Μαραθωνίου», που πραγματοποιείται στις αρχές κάθε έτους, για να τιμηθούν μαζί με τους θεσμικούς υποστηρικτές, φορείς υποστήριξης, εθελοντικούς φορείς και χορηγούς των δύο μεγάλων διοργανώσεων της χρονιάς.
 
Πλέον, το ραντεβού όλων ανανεώνεται για το Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2019, όταν θα πραγματοποιηθεί ο 8ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης- Dole, που θα αναδείξει τους αντίστοιχους νικητές!
 
Οι τρεις πρώτοι στις επιμέρους κατατάξεις του 14ου Διεθνούς Μαραθωνίου ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – bwin, βάσει των ΕΠΙΣΗΜΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ, ανά ηλικιακή κατηγορία:
 
ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ
 
Άνδρες – Γενική κατάταξη
1. Μιχάλης Παρμάκης (Volkswagen Running Team) 2:33:21
2. Γιάννης Κρέκας (bwin Running Team) 2:35:46
3. Ιωάννης Ζαχαράτος (Ολυμπιακός) 2:36:43
 
Άνδρες 35-39 ετών
1. Μιχάλης Παρμάκης (Volkswagen Running Team) 2:33:21
2. Γιάννης Κρέκας (bwin Running Team) 2:35:46
3. Γρηγόρης Σκουλαρίκης (Adidas Runners Athens – RunningNews.gr) 2:38:10
 
Άνδρες 40-44 ετών
1. Ιωάννης Ζαχαράτος (Ολυμπιακός) 2:36:43
2. Δημήτρης Σαμπάνης (Support Brokers) 2:45:38
3. Βασίλης Θεοδοσιάδης (Stoikos Training) 2:50:38
 
Άνδρες 45-49 ετών
1. Δημήτρης Νικολαΐδης (Iron Team) 2:52:29
2. Γιάννης Κουρκουρίκης (Salomon Hellas) 2:53:47
3. Γιώργος Πασιαλής (Stoikos Training) 2:57:01
 
Άνδρες 50-54 ετών
1. Γιώργος Σίκαλος (Μαραθωνοδρόμοι Σερρών – Herbalife) 2:44:23
2. Παναγιώτης Γιαμαίος (Α.Π.Σ. Απόλλων Δυτ. Αττικής) 2:47:27
3. Κοσμάς Κωνσταντινίδης (Volkswagen Running Team) 2:52:06
 
Άνδρες 55-59 ετών
1. Θεόδωρος Παπασταύρου (Volkswagen Running Team) 2:55:44
2. Σπύρος Μπίκος (Nikolaidis Marathon Team – Xanthirunners) 3:10:26
3. Ολέγκ Αλίμοφ (Σορμόβιτς, Ρωσία) 3:11:56
 
Άνδρες 60-64 ετών
1. Αστέριος Ρετζέπης (IKEA Running Team) 3:16:55
2. Κωνσταντίνος Γιαννούσιος (Συλ. Μαραθωνοδρόμων Ν. Λάρισας) 3:18:57
3. Μιχάλης Αγγελόπουλος (Xanthirunners) 3:21:13
 
Άνδρες 65-69 ετών
1. Αναστάσιος Αδάμος 3:39:46
2. Γρηγόρης Σιδέρης (IKEA Running Team) 3:43:15
3. Γιούρι Κουζνέτσοφ (Σορμόβιτς, Ρωσία) 3:44:05
 
Άνδρες 70-74 ετών
1. Παύλος Μπασδέκης (Α.Π.Σ. Απόλλων Δυτ. Αττικής) 3:44:42
2. Δημήτρης Χρισταντώνης (Ο.Μ.Γ.) 5:46:34
 
Γυναίκες – Γενική κατάταξη
1. Σόνια Τσεκίνι (Volkswagen Running Team) 2:48:13
2. Αγκνιέσκα Κούζικ (Meta Lubliniec, Πολωνία) 3:05:06
3. Πηνελόπη Δρακοπούλου (Myathlete) 3:10.39
 
Γυναίκες 35-39 ετών
1. Έλλη Τζάμου (Sciencetraining.gr) 3:21:25
2. Καταλίνα Πρισακάρου (Σ.Μ.ΑΧ. Φειδιππίδης) 3:30:55
3. Δήμητρα Ζάτκου (Xanthirunners) 3:36:29
 
Γυναίκες 40-44 ετών
1. Σόνια Τσεκίνι (Volkswagen Running Team) 2:48:13
2. Αγκνιέσκα Κούζικ (Meta Lubliniec, Πολωνία) 3:05:06
3. Πηνελόπη Δρακοπούλου (Myathlete) 3:10.39
 
Γυναίκες 45-49 ετών
1. Ιωάννα Μπάτζιου (Σ.Δ. Τρικάλων) 3:29:06
2. Θεοδώρα Αναστασιάδη (3p) 3:29:09
3. Κωνσταντίνα Πανταζή (Μαραθωνοδρόμοι Σερρών) 3:30:33
 
Γυναίκες 50-54 ετών
1. Αλεξάνδρα Σουλιώτου (ΑΠΣΔ Πιερίας Ζεύς) 3:47:12
2. Μαρία Γκότση 3:48:12
3. Πέτρα Βέστντορπ (Ολλανδία) 3:51:06
 
Γυναίκες 55-59 ετών
1. Άλισον Ντεγκραβέλις (ΗΠΑ) 4:25:41
2. Ευαγγελία Παπαχρήστου (Σύλλογος Δρομέων Βόλου) 4:31:26
3. Ειρήνη Χατζοπούλου 4:49:53
 
Γυναίκες 60-64 ετών
1. Μπογκουσλάβα Κουπιμπίντα (Πολωνία) 4:56:58
 
ΔΡΟΜΟΣ 10.000μ.
 
Άνδρες – Γενική κατάταξη
1. Κώστας Γκελαούζος (Arla Protein Running Team) 30:04
2. Θεόδωρος Αναγνώστου (Dole Running Team) 31:12
3. Ιάσων Ιωαννίδης (Volkswagen Running Team) 31:35
 
Άνδρες 35-39 ετών
1. Γιώργος Τσιγγερίδης (ΑΓΣ Νέας Ιωνίας Ανατολή) 35:23
2. Βασίλης Καρατζίβας (IKEA Running Team) 36:45
3. Νίκος Καραμούζης (Stoikos Training) 37:18
 
Άνδρες 40-44 ετών
1. Θεόδωρος Αναγνώστου (Dole Running Team) 31:12
2. Νίκος Νεοφώτιστος (ΣΔΥ Κοζάνης – KRG) 35:47
3. Αλέξανδρος Οφλίδης (Credo S Victoria) 37:04
 
Άνδρες 45-49 ετών
1. Αθανάσιος Ντόκος (ΣΚΑ Παραμυθίας) 37:33
2. Γιόχαν Νόρντκβιστ (IF Tjalve, Σουηδία) 38:00
3. Φώτης Γιακαμόζης (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 38:21
 
Άνδρες 50-54 ετών
1. Νίκος Ζαρκάδας (IKEA Running Team) 37:35
2. Θανάσης Δαγδιλέλης (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 38:13
3. Γιώργος Κορνάρος (Minoan Runners) 38:16
 
Άνδρες 55-59 ετών
1. Χρήστος Χύτας (ΣΔΥ Θεσσαλονίκης) 41:16
2. Άγγελος Καλλίας (IKEA Running Team) 44:03
3. Γιάννης Σβάρνας 45:02
 
Άνδρες 60-64 ετών
1. Δημήτρης Σταθόπουλος (ΣΔΥ Κοζάνης) 43:45
2. Γιώργος Χύτας 46:07
3. Θανάσης Χατζηζήσης (Ο.Σ.Σ.) 46:43
 
Άνδρες 65-69 ετών
1. Βασίλης Τότσκας (ΣΔΥ Κοζάνης) 52:00
2. Νατάλ Ρουλόφσε (Ν. Αφρική) 52:55
3. Θανάσης Τζαμπάζης (IKEA Running Team) 54:40
 
Άνδρες 70-74 ετών
1. Γιάννης Αργυριάδης (ΣΔΥ Θεσσαλονίκης) 50:58
2. Αλέξανδρος Χωριανόπουλος (ΣΕΒΑΣΘ) 54:40
3. Σοτίρ Κιριάκι 56:33
 
Άνδρες 75-79 ετών
1. Ιούλιος Άμποτ (ΣΕΒΑΣΘ) 1:17:05
2. Νικηφόρος Τσανακτσίδης (IKEA Running Team) 1:22:14
3. Νίκος Μαγουλάς 1:42:19
 
Άνδρες 80-84 ετών
1. Δημητράκης Μανωλούδης 1:07:44
2. Ξενοφών Σιδηρόπουλος 1:34:33
3. Κωνσταντίνος Σεϊταρίδης (Casa Athleta Fitness Club) 1:35:11
 
Γυναίκες – Γενική κατάταξη
1. Μιχαέλα Φιάσκα (Dole Running Team) 36:55
2. Ειρήνη Μιχάλα (Α.Σ.Σ. Αλέξανδρος Μακεδονίας) 37:02
3. Βασιλική Καραγεωργάκη (Volkswagen Running Team) 37:08
 
Γυναίκες 35-39 ετών
1. Βασιλεία Παπαδοπούλου (Γ.Σ. Ηρακλής) 37:43
2. Αναστασία Γαβριήλογλου (Arla Protein Running Team) 40:06
3. Παναγιώτα-Κυριακή Μπιτζελέρη (MyAthlete) 41:28
 
Γυναίκες 40-44 ετών
1. Ντενίζ Δημάκη (Arla Protein Running Team) 38:38
2. Δέσποινα Λαζαρίδου 43:23
3. Μαρία Θεοδωράκη 44:39
 
Γυναίκες 45-49 ετών
1. Βασιλική Καραγεωργάκη (Volkswagen Running Team) 37:08
2. Δήμητρα Νάνου (Stoikos Training) 45:27
3. Όλγα Βαρτζιώτη (Kourkourikis Training Group) 50:01
 
Γυναίκες 50-54 ετών
1. Παναγιώτα Πασχαλίδου 48:48
2. Ελένη Κασάπη 52:46
3. Ελευθερία Ζαχαρούλη 53:09
 
Γυναίκες 55-59 ετών
1. Γεωργία Στεφάνου (ΣΔΥ Θεσσαλονίκης) 43:17
2. Μίκα Ναουμτσέφσκα (Meridijan Atletik Eko) 53:10
3. Ειρήνη Χρυσάνθου (Aqua Forum) 54:36
 
Γυναίκες 60-64 ετών
1. Ραχήλ Κυριακίδου (Stoikos Training) 49:17
2. Ελένη Ελευθεριάδου (ΣΔΥ Θεσσαλονίκης) 1:01:19
3. Έλενα Γουναροπούλου (ΣΔΥ Θεσσαλονίκης) 1:03:32
 
Γυναίκες 65-69 ετών
1. Σταυρούλα Παπαβασιλείου (ΣΔΥ Κοζάνης) 48:37
2. Αναστασία Γεωργιάδου (Volkswagen Running Team) 1:47:38
 
Γυναίκες 70-74 ετών
1. Βούλα Τζεβελέκη (IKEA Running Team) 1:05:04
2. Παναγιώτα Λεοντάρη 1:15:24
 
ΔΡΟΜΟΣ 5.000μ.
 
Άνδρες – Γενική κατάταξη
1. Θεόδωρος Αναγνώστου (Dole Running Team) 15:30
2. Ισάκ Χαϊλούλα (Γ.Σ Ηρακλής, Αλγερία) 16:06
3. Χριστόφορος Πρωτόπαπας (Κύπρος) 16:15
 
Άνδρες 35-39 ετών
1. Γιώργος Τσεσμετζής (Μαραθωνοδρόμοι Σερρών) 20:22
2. Χρήστος Παπαγεωργίου 21:38
3. Φίλιππος Ντεμίρης (Κούτσα-Κούτσα) 23:19
 
Άνδρες 40-44 ετών
1. Θεόδωρος Αναγνώστου (Dole Running Team) 15:30
2. Γιώργος Μπάτζιος (Dole Running Team) 18:26
3. Αθανάσιος Μπεθάνης (VG Distance Runners) 19:12
 
Άνδρες 45-49 ετών
1. Αριστοτέλης Κεχαγιάς (Arla Protein Running Team) 19:27
2. Γιώργος Βλαχάκης (Isomat ΑΒΕΕ) 19:29
3. Λευτέρης Ιορδανόπουλος (Σύλλογος Δρομέων Βέροιας) 19:34
 
Άνδρες 50-54 ετών
1. Τιμολέων Κατσίμερος (Chalkidiki Runners Club) 20:38
2. Κοσμάς Σαραφόπουλος (Dole Running Team) 21:55
3. Νίκος Πεχλιβανίδης 21:56
 
Άνδρες 55-59 ετών
1. Ευθύμιος Ζαχαρόπουλος (IKEA Running Team) 21:28
2. Στέλιος Πετρακίδης (Naousa Vermion Trail) 21:33
3. Χρήστος Πρασκίδης (Ορειβατικός Σύλλογος Αιγινίου) 23:17
 
Άνδρες 60-64 ετών
1. Παναγιώτης Σβερκούνος (Fitness Station) 27:34
2. Σάββας Χασάπης (Dole Running Team) 27:42
3. Μιχάλης Λιχούνας (Egnatia Palace Running Team) 31:05
 
Άνδρες 65-69 ετών
1. Κωνσταντίνος Καμπάς (ΣΕΒΑΣΘ) 22:22
2. Σωτήρης Πάγκαλος (ΣΕΒΑΣΘ) 31:09
3. Γιάννης Βένος (Βετεράνοι Άρη) 34:48
 
Άνδρες 70-74 ετών
1. Γιώργος Οικονομίδης (Egnatia Palace Running Team) 31:04
2. Κλήμης Γούναρης (Βετεράνοι Άρη) 34:52
3. Παναγιώτης Κιτρίδης (IKEA Running Team) 40:38
 
Άνδρες 75-79 ετών
1. Κυριαζής Κουρκουρίκης (Kourkourikis Training Group) 28:38
2. Δημήτρης Αγγελιδάκης 43:59
3. Στυλιανός Αρβανιτίδης (IKEA Running Team) 58:02
 
Άνδρες 80-84 ετών
1. Σίμος Τζοβάνης (LLM Care) 1:01:10
2. Συμεών Ρομπς (Αντηρίδα) 1:19:08
3. Γιώργος Κεβρεκίδης (Alzheimer – Hellas) 1:20:11
 
Άνδρες 85-89 ετών
1. Στέφανος Ιωαννίδης (100 Running Team) 49:59
2. Χρυσόστομος Θεοδοσιάδης 1:01:13
 
Γυναίκες – Γενική κατάταξη
1. Ζωή Ανδρικοπούλου (Arla Protein Running Team) 17:50
2. Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (Arla Protein Running Team) 18:14
3. Μιχαέλα Φιάσκα (Dole Running Team) 18:35
 
Γυναίκες 35-39 ετών
1. Μαρία-Ελένη Εμμανουηλίδου (Dole Running Team) 22:33
2. Μαρία Καραμπελιά (Α.Σ.Σ. Αλέξανδρος Μακεδονίας) 28:12
3. Κωνσταντίνα Τσούρα (Intersport Running Team) 28:23
 
Γυναίκες 40-44 ετών
1. Φανή Χαλκιά (Dole Running Team) 25:42
2. Σουζάνα Κέλλη (ΣΔΥ Θεσσαλονίκης) 27:56
3. Ευδοκία Αναστασιάδου 28:07
 
Γυναίκες 45-49 ετών
1. Μαρίνα Τασίδου (Γ.Σ. Ηρακλής) 23:46
2. Κατερίνα Κουκάκη (Dole Running Team) 25:48
3. Μαρία Σιρενίδου (Guru) 28:03
 
Γυναίκες 50-54 ετών
1. Ξανθίππη Μαστραντώνη (Ladies First) 27:32
2. Δέσποινα Πατσαβούδη (Euromedica Γενική Κλινική Θεσσαλονίκης) 29:19
3. Μελέκ Στέφανι (bwin Running Team) 30:38
 
Γυναίκες 55-59 ετών
1. Μαγδαληνή Εξάρχου (IKEA Running Team) 35:21
2. Χρύσα Νάρη (Dole Running Team) 39:10
3. Ευφημία Μαραντίδου (100 Running Team) 39:14
 
Γυναίκες 60-64 ετών
1. Κριστέλ Γκινιτσοπούλου (IKEA Running Team) 30:35
2. Ευδοκία Παυλίδου (Μαραθωνοδρόμοι Σερρών) 37:01
3. Κυριακή Χουστή (CERTH Running Team) 39:28
 
Γυναίκες 65-69 ετών
1. Δήμητρα Μελιοπούλου 41:06
2. Αναστασία Τσώνου 44:58
3. Άννα Λοκοβίτου (IKEA Running Team) 46:39
 
Γυναίκες 70-74 ετών
1. Ελισάβετ Στεργίου (ΚΑΠΗ Δήμου Θεσσαλονίκης) 40:14
2. Μαρία Γεωργιάδου (IKEA Running Team) 41:37
3. Ασπασία Στεργίου (Παιδικός Αντιρευματικός Αγώνας) 46:43
 
Γυναίκες 75-79 ετών
1. Σμαράγδα Μανδύλα (Volkswagen Running Team) 38:36
2. Θεοδώρα Βασιλοπούλου (ΚΑΠΗ Δήμου Θεσσαλονίκης) 1:01:33
3. Νίκη Σαραφίδου 1:01:58
 
Ο 14ος Διεθνής Μαραθώνιος ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – bwin, ο οποίος είναι αφιερωμένος στον Έλληνα Μαραθωνοδρόμο Στέλιο Κυριακίδη, διοργανώθηκε από τον ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ, τελώντας υπό την αιγίδα της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής για την UNESCO, της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, του ΣΕΓΑΣ και της AIMS, καθώς και υπό την ευγενική υποστήριξη του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού και της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλονίκης. Παράλληλα υποστηρίζεται από το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης), την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, τους Δήμους Θεσσαλονίκης, Πέλλας, Αμπελοκήπων – Μενεμένης, Χαλκηδόνας, Δέλτα και Κορδελιού – Ευόσμου, καθώς επίσης από πλήθος Θεσμικών Φορέων, Φορέων Υποστήριξης και Εθελοντικών Φορέων.
hmg@group1

hmg@group1

CyberJournalist, Member Association of European Journalists (AEJ) Volunteer Fire Brigade N. Voutzas - Provalinthos Volunteer Association Greek Navy Seals Member INSTITUTE MANAGEMENT OF MANMADE & NATURAL DISASTERS

Related Posts

Απάντηση

Create Account



Log In Your Account



Αρέσει σε %d bloggers: