Παρασκευή, 24 Μαρτίου 2017

ATHENS SCIENCE FESTIVAL 2017 program

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ
Πρωινή ζώνη/ εργαστήρια για σχολεία

ΤΕΤΑΡΤΗ 29 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 1)
9.00 - 10.30 (13-17 ετών)
NetArt, Τέχνη - Επιστήμη: σημειώσατε Χ / Στέγη Ιδρύματος Ωνάση

10.30 - 14.00 (10-14 ετών)
Ομήρου Οδύσσεια: Αναζητώντας την Ιθάκη / Ίδρυμα Ωνάση, Ωνάσειος Βιβλιοθήκη

ΙΝΝΟVATHENS (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 2)
9.00 - 14.00 (9-13 ετών)
Ένα τηλεφωνικό κέντρο μάς ενώνει! / Μουσείο Τηλεπικοινωνίων του ΟΤΕ

9.00 - 10.30 (13-17 ετών)
Μία ημέρα στη μηχανή αναζήτησης / Στέγη Ιδρύματος Ωνάση

11.00 - 12.30 (6-12 ετών)
Εργαστήριο ρομποτικής για παιδιά / Robotakia


ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ
9.00 - 14.00 (3-18 ετών)
Φτιάξε τη δική σου μουσική, χορεύοντας! / AthensMakerspace

9.00 - 10.30 (5-11 ετών)
Ο μικρός τουρίστας / Ελευθερία Γκρίμπα

12.00 - 13.00 (13-17 ετών)
Hackyourclassroom / Στέγη Ιδρύματος Ωνάση

ΑΠΟΘΗΚΗ
9.00 - 14.00 (13-18 ετών)
Πτήσεις του μυαλού με το project ICAROS / Ελληνογερμανική Αγωγή

ΠΕΜΠΤΗ 30 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 1)
9.00 - 10.00 (12-18 ετών)
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ
Η φύση του φωτός, ιστορία με ανατροπές / 3ο ΓΕΛ Γλυφάδας και Ε.Κ.Φ.Ε. Αλίμου

10.00 - 10.10 (12-18 ετών)
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ
Εκλογές στο οικοσύστημα / Πρότυπο Γυμνάσιο Αναβρύτων

12.00 - 13.00 (12-18 ετών)
Θέμα Χημείας / ΘΕΑΤΡΟΝΙΟ


ΙΝΝΟVATHENS (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 2)
9.00 - 14.00 (10-13 ετών)
Ένα τηλεφωνικό κέντρο μάς ενώνει! / Μουσείο Τηλεπικοινωνίων του ΟΤΕ

9.00 - 14.00 (10-18 ετών)
Μicro-προγραμματίζουμε! / Σχολή Ι. Μ. Παναγιωτόπουλου και BritishCouncil

ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ
9.00 - 14.00 (3-18 ετών)
Φτιάξε τη δική σου μουσική, χορεύοντας! / AthensMakerspace

9.00 - 10.30 (13-18 ετών)
Ο πλανήτης Γη ... σε βάθος / Επιτροπή Διδακτικής Γεωεπιστημών

12.00 - 13.00 (6-12 ετών)
Ανακύκλωση μετά μουσικής / Βιώνω Μαθαίνω Δημιουργώ

ΑΠΟΘΗΚΗ
9.00 - 14.00 (11-12 ετών)
Η ταχύτητα / Goethe-InstitutAthen

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  31 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 1)
9.00 - 14.00 (6-18 ετών)
Γυμναστική της δημιουργικής σκέψης / Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας

ΙΝΝΟVATHENS (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 2)
9.00 - 14.00 (11-13 ετών)
Ένα τηλεφωνικό κέντρο μάς ενώνει! / Μουσείο Τηλεπικοινωνίων του ΟΤΕ

9.00 - 10.30 (3-12 ετών)
Παίζοντας με τον ρομποτικό μου φίλο! / ΕΚ «Αθηνά»

12.00 - 13.00 (6-18 ετών)
Mr. Google! Πόσο σημαντικός θα ήσουν αν ήσουν ιστοσελίδα στον κόσμο της Google;
 / ΕΚ «Αθηνά»

ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ
9.00 - 14.00 (3-18 ετών)
Φτιάξε τη δική σου μουσική, χορεύοντας! / AthensMakerspace

9.00 - 10.30 (10-16 ετών)
Φωτηλάτες / Ε.Κ.Φ.Ε. Λακωνίας

12.00 - 13.00 (6-8 ετών)
Παιδιά της αστερόσκονης / 5ο Δημοτικό Σχολείο Σαλαμίνας

ΑΠΟΘΗΚΗ
9.00 - 10.30 (6-12 ετών)
Μικρός παλαιοντολόγος / Μουσείο Παλαιοντολογίας (ΕΚΠΑ)

12.00 - 13.00 (13-18 ετών)
Γοητευτικές ιστορίες ηλεκτρισμού / 4ο ΓΕΛ Π. Φαλήρου


Πρωινή ζώνη/ εργαστήρια για οικογένειες

ΣΑΒΒΑΤΟ  1 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 1)
12.00 - 14.00 (6-18 ετών)
Γυμναστική της δημιουργικής σκέψης / Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας

15.00 - 17.00 (12-18 ετών)
ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
SchoolLABLive / BritishCouncil

ΙΝΝΟVATHENS (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 2)
11.00 - 16.00 (12-13 ετών)
Ένα τηλεφωνικό κέντρο μάς ενώνει! / Μουσείο Τηλεπικοινωνίων του ΟΤΕ

11.00 - 12.30 (3-12 ετών)
Παίζοντας με τον ρομποτικό μου φίλο! / ΕΚ «Αθηνά»

12.00 - 16.00 (10-18 ετών)
Μicro-προγραμματίζουμε! / Σχολή Ι. Μ. Παναγιωτόπουλου και BritishCouncil

13.00 - 14.30 (5-11 ετών)
Οι μηχανικοί του σύμπαντος / Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου και INNOVATHENS

ΑΠΟΘΗΚΗ
11.00 - 13.45 (9-18 ετών)
Μικροί, αλλά πολύτιμοι για το περιβάλλον / Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών

14.00 - 15.45 (4-12 ετών)
Ο ήχος της επιστήμης / InternationalSchoolofPiraeus

ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ
Πρωταπριλιά στο ASF 2017

11.00 - 16.00
ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ
Ο λαβύρινθος των ψευδοεπιστημών / SciCo
Προκάλεσε τον νου σου / ΕΚΠΑ
Ξεσκεπάζοντας το ψέμα / 3ο Γυμνάσιο Γλυφάδας

ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ
12.00 - 16.00 (3-8 ετών)
Ο μπλε παιδότοπος της φαντασίας / PlayCanDo

ΚΑΜΙΝΑΔΑ Β
17.00 - 18.30 (5+ ετών)
Βάλε χρώμα στο εργοστάσιο! / Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου

ΚΥΡΙΑΚΗ 2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 1)
15.00 - 17.00
ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
HeboconAthens ΙΙΙ /HeboconAthens


ΙΝΝΟVATHENS (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 2)
11.00 - 16.00 (12-13 ετών)
Ένα τηλεφωνικό κέντρο μάς ενώνει! / Μουσείο Τηλεπικοινωνίων του ΟΤΕ

11.00 - 12.30 (6-12 ετών)
Η Φυσική του χούλαχουπ / SciCo

11.00 - 14.45
Ζυγίστε τον ανταγωνισμό /HeboconAthens

12.00 - 16.00 (10-18 ετών)
Μicro-προγραμματίζουμε! / Σχολή Ι. Μ. Παναγιωτόπουλου και BritishCouncil

13.00 - 14.30 (5-11 ετών)
Οι μηχανικοί του σύμπαντος / Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου, INNOVATHENS


ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ
11.00 - 13.45 (6-12 ετών)
Στο άπειρον και ακόμα περαπέρα... / Μυθολογικό εργαστήρι για παιδιά

14.00 - 15.45 (6-12 ετών)
Πέτρες … που μιλάνε / Βιοτεχνικό-Βιομηχανικό Εκπαιδευτικό Μουσείο


ΑΠΟΘΗΚΗ
11.00 - 13.45 (12-16 ετών)
Παιχνίδια με μαγικά φίλτρα / Ένωση Ελλήνων Χημικών

14.00 - 15.45 (6-18 ετών)
Αναγνωρίζουμε καλλιέργειες και ζιζάνια / Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών


ΠΑΛΑΙΟΙ ΦΟΥΡΝΟΙ
11.30 - 13.30 (7+ ετών)
Γίνε και εσύ συντηρητής / Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου


ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ
12.00 - 16.00 (3-8 ετών)
Ο μπλε παιδότοπος της φαντασίας: PlayCanDo / PlayCanDo

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΖΩΝΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 29 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΘΕΑΤΡΟ & ΛΟΓΟΣ
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 1)

Έναρξη
ΑSF 2017
18.30 - 19.50
LED itbe
GovindaUpadhyay

20.00 - 20.50
Θεραπεύονται οι ασθένειες με ένα βουνό «Ζάχαρη»;
Γιώργος Κόλλιας / Ερευνητικό Κέντρο Βιοϊατρικών Επιστημών “Αλέξανδρος Φλέμινγκ”

ΠΕΜΠΤΗ 30 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΘΕΑΤΡΟ & ΛΟΓΟΣ
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ
(ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 1)

18.00 - 18.50
Σπήλαια: καταφύγια για τους κυνηγούς μαμούθ
VladislavZhitenev

19.00 - 19.50
Bugs in the Brain
CliffordKentros / Με την υποστήριξη της Νορβηγικής Πρεσβείας και του Νορβηγικού Ινστιτούτου Αθηνών

20.00 - 20.50
Εμείς και τα γονίδιά μας
Μανώλης Δερμιτζάκης

21.00 - 22.00
Τραγούδια στο μικροσκόπιο 
A capella φωνητικό σύνολο «8tetto»

ΚΑΦΕ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ
ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ

18.00 - 18.50
Από τι είμαστε φτιαγμένοι
Ν. Τράκας, Γ. Νταλιάνης

19.00 - 19.50
Ελληνικές θάλασσες και κλιματική αλλαγή
Αχιλλέας Σαμαράς / Σύνδεσμος Υποτρόφων Ιδρύματος Ωνάση

20.00 - 20.50
Δηλητηριώδη βέλη, εκρηκτικά υλικά και γλυκό βιτριόλι: από την τραγωδία στη θεραπεία
Αθανάσιος Γιάννης

WORKSHOPS
ΑΠΟΘΗΚΗ

16.00 - 17.45 (workshop)
LabMATools: Ηχητική ανάλυση & σύνθεση
ΕΚΠΑ, Τμήμα Μουσικών Σπουδών, Εργαστήριο Μουσικής και Ακουστικής Τεχνολογίας

18.00 - 21.00 (workshop)
Διασκεδαστικό εργαστήριο ηλιακής τεχνολογίας: #myLamp»
GovindaUpadhyay

ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΙΝΝΟVATHENS
(ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 2)

16.00 - 16.50 (workshop)
What does text data makes you capable? / PéterZelenák /
Με την υποστήριξη της Πρεσβείας της Ουγγαρίας στην Ελλάδα

17.00 - 17.50 (workshop)
DESIGNS: Αναζήτηση προστατευμένων σχεδίων
Κωνσταντίνος Αμπατζής / Οργανισμός Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας

18.00 - 18.20
Η διανοητική ιδιοκτησία ως όχημα για την ανάπτυξη της καινοτομίας
Ιωάννης Καπλάνης / Οργανισμός Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας

18.20 - 18.50
Ο κόσμος των εφευρέσεων. Προστασία και στρατηγική
Π. Γκαγκανάτσου, Σ. Κουτίβας / Οργανισμός Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας

19.00 - 19.50
Forward: From the lab to society / Α. Οικονόμου,
Ο. Αντωναροπούλου,
Ν. Κυριακούλης / INNOVATHENS

20.00 - 22.00
Από την ευθεία… στον κύκλο: Πώς αλλάζει η χρήση των πρώτων υλών και της ενέργειας στην κυκλική οικονομία
Σ. Τσάνη, Α. Κοκόσης,
Ε. Καπετάνιος, Θ. Δαλαμάγκας / ΕΚ «Αθηνά»
Συντονιστής: Γ. Ριζόπουλος

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  31 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΘΕΑΤΡΟ & ΛΟΓΟΣ
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 1)

18.00 - 18.50
Γαλαξίες και μαύρες τρύπες: δημιουργία και συν-εξέλιξη
Κ. Δασύρα, Μ. Χαρσούλα, Συντονιστής: Κοσμάς Γαζέας

19.00 - 19.50
Από τον Ερμή στον Πλούτωνα σε 50 χρόνια: Ένα σύγχρονο έπος για την εξερεύνηση του ηλιακού συστήματος
Σταμάτιος Κριμιζής / Με την υποστήριξη της Πρεσβείας των Η.Π.Α. στην Ελλάδα

20.00 - 20.50
Γνώθισαυτόν
ΓιώργοςΠαξινός

21.00 - 22.00
Stand Up Science 
Science Reactors

ΚΑΦΕΤΗΣΕΠΙΣΤΗΜΗΣ
ΔΕΞΑΜΕΝΕΣΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ

16.00 - 17.50 (workshop)
Xbox Kinnectκαιανίχνευσηκίνησης / Athens Makerspace

17.00 - 17.50
Ελλάδα & διάστημα: Ιδέες από τη νέα γενιά / SpaceGenerationAdvisoryCouncil

18.00 - 18.50
Ηλιακές εκλάμψεις: Η μεγάλη πρόκληση!
Γιάννης Κοντογιάννης / Ακαδημία Αθηνών

19.00 - 19.50
Υπό το πρίσμα της ακτινοβολίας  Γιώργος Σημαντηράκης / Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας

20.00 - 21.00
Η διατροφογενετικήστo τραπέζι μας
Καλλιόπη Γκούσκου και συνεργάτες διατροφολόγοι / Δίκτυο Genosophy

ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΙΝΝΟVATHENS (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 2)

16.00 - 17.50 (workshop)
Καινοτομία «madeeasy»
Αχιλλέας Κεντώνης /
InnovationGym,  Ίδρυμα ΑΡΤος

18.00 - 18.50
VR/AR - Βλέποντας νέους κόσμους / Μ. Σαντοριναίος,
Ά. Αμδίτης, Ά. Καρβουνιάρη
Συντονιστής: Γ. Ριζόπουλος

19.00 - 19.50
Μύθοι και αλήθειες για τη ζωή χωρίς χαρτί και μετρητά
Β. Ξανθούλη, Β. Μαθιουδάκης / Printec

20.00 - 21.00
Exploring the experience economy: a renaissance in science, technology and the arts / Ben Koppelman / Μετηνυποστήριξητου British Council


ΤΕΧΝΗ & ΕΠΙΣΤΗΜΗ
ΠΑΛΑΙΟΙ ΦΟΥΡΝΟΙ

19.00 - 18.00
Η μέτρηση στην επιστήμη και την ποίηση
Βασίλης Κωνσταντούδης / Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. «Δημόκριτος»

WORKSHOPS
ΑΠΟΘΗΚΗ

16.00 - 17.45 (workshop)
R&S: Δίνοντας δύναμη στους μαθητές
Roots&ShootsGreece

18.00 - 19.45 (workshop)
Φυσικές επιστήμες για νήπια
Ελληνογερμανική Αγωγή

20.00 - 21.00 (workshop)
Απορίες της τελευταίας στιγμής
HeboconAthens

ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ

20.00 - 21.00 (performance)
BubbleShow
La Petite Marguerite Bubble Performing & Play

ΣΑΒΒΑΤΟ  1 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΘΕΑΤΡΟ & ΛΟΓΟΣ
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 1)


18.00 - 18.50
The Science of Culture
Armand Leroi / Μετηνυποστήριξητου British Council

19.00 - 19.50
Θεωρίες για τον χρόνο
Δημήτριος Ματσάκης Εισηγήτρια: Β. Μιχοπούλου / Με την υποστήριξη της Πρεσβείας των Η.Π.Α. στην Ελλάδα

20.00 - 20.50
Είναι η ζωή κβαντομηχανική;
Η αναδυόμενη επιστήμη της κβαντικής βιολογίας
JimAl-Khalili / Με την υποστήριξη των Εκδόσεων ΤΡΑΥΛΟΣ

21.00 - 23.00
Διεθνής διαγωνισμός FameLab: Τα νέα πρόσωπα της επιστήμης BritishCouncil, HUB Science

ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΙΝΝΟVATHENS (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 2)

18.00 - 18.50
H τεχνολογία στην υπηρεσία της FORMULA 1
ΕυάγγελοςΑρβανιτάκης / Powered by CYCLON

WORKSHOPS
ΑΠΟΘΗΚΗ

16.00 - 17.45 (workshop)
Φτιάξε το δικό σου βακτήριο Ιδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας

18.00 - 18.50 (workshop)
Ερασιτέχης αστρονόμος
σε 10 βήματα / Αστρονομική Ένωση Σπάρτης «Διός Κούροι»

19.00 - 19.50 (workshop)
Είναι εφικτά τα διαπλανητικά ταξίδια; / Αστρονομική Ένωση Σπάρτης «Διός Κούροι»

20.00 - 20.50 (workshop)
Αστροφωτογράφιση βαθέως ουρανού / Αστρονομική Ένωση Σπάρτης «Διός Κούροι»


ΚΑΦΕ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ
ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ

Πρωταπριλιά
στο ASF 2017

17.00 - 17.50
Επιστημονική αλήθεια ή λανθασμένη Ιδέα; / SciCo

18.00 - 19.50
Ψέμα ή πραγματικότητα;
Πώς πληθαίνουν οι ψευδείς ειδήσεις και οι μη έγκυρες επιστημονικές μελέτες;
ΕΚ «Αθηνά»

20.00 - 20.50
Ψευδοεπιστήμες και έρευνα
στο διαδίκτυο
Θ. Δανηιλίδης, Σ. Αρχοντής / Ελληνικά Hoaxes

21.00 - 22.00
MIND GAMES: BE(LIE)VE
Amazing Dio

ΤΕΧΝΗ & ΕΠΙΣΤΗΜΗ
ΠΑΛΑΙΟΙ ΦΟΥΡΝΟΙ

18.00 - 20.00
Οπτική ψευδαίσθηση ενός φωτεινού κύβου
Νίκος Κουρνιάτης

ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ

21.00 - 23.00
Παρατήρηση με αστρονομικά τηλεσκόπια
Εταιρεία Αστρονομίας & Διαστήματος (Παράρτημα Σαλαμίνας), Αστρονομική Ένωση Σπάρτης «Διός Κούροι» 

ΚΥΡΙΑΚΗ  2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΘΕΑΤΡΟ & ΛΟΓΟΣ
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 1)

18.00 - 18.50
Οι Νεάντερταλ στον καθρέφτη Κατερίνα Χαρβάτη

19.00 - 19.50
Cardesign: Ρήξη ή συμφιλίωση με το παρελθόν;
Σωτήριος Κωβός

20.00 - 20.50
Η γέννηση μιας έξυπνης ιδέας
Δημήτρης Κορρές

ΚΑΦΕ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ
ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ

16.00 - 17.00 (ντοκιμαντέρ)
Η μυστική ζωή των υλικών  Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. «Δημόκριτος»

17.00 - 17.50
Ταξιδεύοντας στη νανοδιάσταση / Ε. Αλμπάνης, Μ. Βερούτη / Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. «Δημόκριτος»

18.00 - 18.50
«Έξυπνα» βιονανο-ρομποτικά φάρμακα
Κωνσταντίνος Δεμέτζος,
Εισηγήτρια: Β. Μιχοπούλου / ΕΚΠΑ

19.00 - 19.50
Ιστορικά περιοδικά για υπολογιστές / Γ. Πατρίκος,
Κ. Μακαρονίδης,  Ν. Δατσέρης, Α. Λεκόπουλος

20.00 - 20.50
Η ανατομία του ασταμάτητου κινήτρου / ToastmastersGreece

WORKSHOPS
ΑΠΟΘΗΚΗ

16.00 - 17.45 (workshop)
Νανοεπιστήμονας για μία μέρα / Τμήμα Φαρμακευτικής, Εργαστήριο Φαρμακευτικής Νανοτεχνολογίας (ΕΚΠΑ)

18.00 - 19.45
Δημιουργία time-lapse νυχτερινού ουρανού
Αστρονομική Εταιρεία Πάτρας «Ωρίων»

ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΙΝΝΟVATHENS (ΑΕΡΙΟΦΥΛΑΚΙΟ 2)

16.00 - 17.45 (workshop)
Αςμιλήσουμεεπιστημονικά! New York College-European
and American Education

18.00 - 18.50
ΙnternetΟfΤhings: Εκρηκτική ανατροπή
Α. Οσάνα, Κ. Μοχιανάκης,
Π. Θεοδοσόπουλος
Συντονιστής: Γ. Ριζόπουλος

19.00 - 19.50
Ανοιχτή καινοτομία & εξέλιξη των ρομπότ
Μηνάς Λιαροκάπης / OpenBionicsInitiative

ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ

21.00 - 23.00
Παρατήρηση με αστρονομικά τηλεσκόπια /
Εταιρεία Αστρονομίας & Διαστήματος (Παράρτημα Σαλαμίνας), Αστρονομική
Ένωση Σπάρτης «Διός Κούροι»

21.00
Τελετή λήξης ΑSF 2017

Ανατολή και Δύση: Μουσικά περάσματα  / ΒalkanFamily σε συνεργασία με το Τμήμα Μουσικών Σπουδών (ΕΚΠΑ)

ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ ΖΩΝΗ
ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ & ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ

ΜΗΧΑΝΟΥΡΓΕΙΟ & ΝΕΟΙ ΦΟΥΡΝΟΙ

Τετάρτη - Παρασκευή: 9.00 - 14.00
(Επισκέψεις Σχολείων)
Σάββατο & Κυριακή: 11.00 - 19.00
(Για όλες τις ηλικίες)


Η γνώση γίνεται κτήμα όλων μας μόνο μέσα από τη διάδραση! Τη χρονιά αυτή το ASF πρωτοτυπεί και προσφέρει μοναδική εμπειρία σε κάθε επισκέπτη! 
Μοτοσικλέτες, χειροποίητα ποδήλατα, αγωνιστικά αυτοκίνητα, αερομοντέλα και drones θα είναι στη διάθεση του κοινού. Nέοι ερευνητές και επιστήμονες θα σας ξεναγήσουν στις μοναδικές εφευρέσεις και κατασκευές τους και θα σας μυήσουν στα μυστικά των ανακαλύψεών τους. Παράλληλα, μέσα από καινοτόμες δράσεις, εντυπωσιακά πειράματα επίδειξης και εκθέματα θα σας «φανερώσουν» τον κόσμο του σήμερα αλλά και του μέλλοντος.
Τι είναι ένα Hackathon; Μπορείτε να αποδράσετε μέσα από το ScienceMysticRoom; Μπορείτε να συνυπάρξετε με εκατομμύρια «παγωμένα» βακτήρια για να τα μεταμορφώστε σε μικροβιο-εργοστάσια ή να αποκτήσετε ένα συνεργάτη-ρομπότ στις καθημερινές ασχολίες σας ακόμη και ως παρτενέρ στον χορό; Ποιο διάλυμα αλλάζει χρώμα από μόνο του; Η σαπουνάδα μπορεί να εκραγεί; Πώς φτιάχνουμε «ουράνιο τόξο» με ζάχαρη και σουβλάκι από μπαλόνι;

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ: Goethe-InstitutAthen,  Ίδρυμα Ωνάση, ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος», ΕΚ “Αθηνά”, Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας, Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών, Eθνικό Ίδρυμα Ερευνών, Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, Πανεπιστήμιο Πατρών, Πανεπιστήμιο Κρήτης, Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Πανεπιστήμιο Αιγαίου,
TEI Αθήνας, TEI Δυτικής Ελλάδος, ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας, Ινστιτούτο Γνωσιακής Έρευνας και Τεχνολογίας, ΤheAmericanCollegeofGreece, Ένωση Ελλήνων Χημικών, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων, Ε.Κ.Φ.Ε Αγίων Αναργύρων, Ε.Κ.Φ.Ε. Ιωαννίνων, Ε.Κ.Φ.Ε. Ν. Φιλαδέλφειας, Ελληνικό Ινστιτούτο Υγιεινής και Ασφάλειας της Εργασίας (ΕΛ.ΙΝ.Υ.Α.Ε.), Ελληνική Εταιρεία Νανοτεχνολογίας στις Επιστήμες Υγείας (ΕΛΕΝΕΠΥ), Ινστιτούτο Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών (IEEE), A2rTEST, EuroaviaAthens, SciFy, SDSN Greece, Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος (Παράρτημα Βόλος), LOGOS-SLOVOΑ-Ω, SciCo, WRO Hellas, eduACT, Mathisis, STEM Education, EDUMOTIVA, AthensMakerspace, TALOS, Διερευνητική Μάθηση Α.Ε., BETSolutions, DromonBicycles, MindCore, CYCLON.
ΣΧΟΛΕΙΑ: 1o ΓΕΛ Αργυρούπολης, 1o Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών (Γεννάδειο), 2ο ΓΕΛ Καισαριανής, 3o ΓΕΛ Γλυφάδας, 3ο ΓΕΛ Ιλίου, 3ο ΓΕΛ Κορωπίου, 4o ΓΕΛ Πύργου, 4o ΓΕΛ Ρόδου, 15ο ΓΕΛ Αθηνών, 26o ΓΕΛ Αθηνών (Μαράσλειο), 40ο ΓΕΛ Αθηνών, 41o ΓΕΛ Αθήνας, ΓΕΛ Χαλκηδόνας, ΄ΒΤοσίτσειο Αρσάκειο,
ΓΕΛ Εκάλης, ΓΕΛ Γαζίου, Δομήνικος Θεοτοκόπουλος, Ηράκλειο Κρήτης, Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά, Πειραματικό Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων, Πρότυπο Γυμνάσιο Αναβρύτων, 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής, 2ο Γυμνάσιο Καλλιθέας, 2ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας Αττικής, 3ο Γυμνάσιο Ελευσίνας, 3ο Γυμνάσιο Γλυφάδας, 8ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού, Αριστοτέλειο Κορινθιακό Εκπαιδευτήριο, Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα (CGS), Εκπαιδευτήρια Παλλάδιο, Εκπαιδευτήρια Γεωργίου Ζώη, ΕράσμειοςΕλληνογερμανική Σχολή, Ελληνογερμανικός Εκπαιδευτικός Σύλλογος.

ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚH EΚΘΕΣΗ
«Μπες στο Πλαίσιο της τεχνολογίας»

ΝΕΟΙ ΦΟΥΡΝΟΙ

Τετάρτη - Παρασκευή: 9.00 - 19.00
Σάββατο & Κυριακή: 11.00 - 19.00

Όταν σκέφτεσαι τεχνολογία, επιστήμη και καινοτομία, το μυαλό σου πάει στο Πλαίσιο!
Γι’ αυτό και φέτος συμμετέχουμε ενεργά για πρώτη φορά, στο AthensScienceFestival και σε προσκαλούμε για μια βουτιά στην τεχνολογία του μέλλοντος. Ο ειδικά διαμορφωμένος χώρος του Πλαισίου περιλαμβάνει απίστευτα διαδραστικά εκθέματα, παιχνίδια και κι εφαρμογές τελευταίας τεχνολογίας που δίνουν τη δυνατότητα σε μικρούς και μεγάλους να διασκεδάσουν και να ταξιδέψουν σε μια άλλη διάσταση.
Έλα να διαμορφώσουμε μαζί το μέλλον και να ανακαλύψουμε πώς η τεχνολογία μπορεί να συμβάλει στην έκφραση της δημιουργικότητας, να μας διδάξει και να μας συναρπάσει.


ΕΚΘΕΣΗ ΤΕΧΝΗΣ & ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ

ΠΑΛΑΙΟΙ ΦΟΥΡΝΟΙ

Τετάρτη - Κυριακή: 11.00 - 22.00

Space is a challenging beauty / All-Russia Science Festival, Lomonosov Moscow State University & Russian Federal Ministry of Science and Education
Επιστηµογραφία / Ατομική έκθεση από τον καλλιτέχνη Βίκτωρ Κόεν

Πείραμα ή εικονική πραγματικότητα?
Eγκατάσταση: Δημήτρης Γκέτσης

MEDinART - Η Ιατρική συναντά την Τέχνη. Μέρος Πρώτο: Οι Έλληνες Δημιουργοί
Καλλιτέχνες: Γιώργος Βαρδάκης, Σοφία Βίνη,
Μάνια Ευσταθίου, Χριστιάνα Καζάκου,
Πέγκυ Κλιάφα, Μαρία Λαμπροπούλου, Κωνσταντίνος Ν. Πάτσιος, Ελένη Πετρίδου, Καίτη Χαλιορή, Βάσια Χατζή, ΛεόντιοςΧατζηλεοντιάδης, FAME Lab, MEDinARTvideo.
Επιμέλεια έκθεσης MEDinART: Βάσια Χατζή

ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ
Δημιούργησε μουσική χορεύοντας!
Γιώργος Δέλκος, AthensMakerspace

Γενική επιμέλεια έκθεσης
Τεχνης& Επιστήμης:
Xριστιάνα Καζάκου



To αναλυτικό πρόγραμμα όλων των δράσεων, ανά φορέα, θα το βρεις στην ιστοσελίδα του Φεστιβάλ.
www.athens-science-festival.gr


0 σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

https://twitter.com/hmgwebradio?lang=el Delicious https://www.facebook.com/groups/1686640168251133/ Digg Stumbleupon Favorites More