Αβρααμ Παπαδοπουλος

Κρινιώ Νικολάου -ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΡΑΤΣΑ ΕΙΣΑΙ ΦΑΤΣΑ

Κρινιώ Νικολάου -ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΡΑΤΣΑ ΕΙΣΑΙ ΦΑΤΣΑ
Κρινιώ Νικολάου

Τετάρτη, 13 Απριλίου 2016

ΛΙΣΤΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ 4 ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΓΙΑ 6 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΗΝΕΣ

ΚΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΤΥΠΩΣΤΕ ΤΗΝ ΚΙ ΟΧΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΤΕ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΕΥΜΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΑΣ... ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΤΟΝ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΜΑΖΕΨΕΤΕ...

Αυτή είναι μια λίστα με τα απαραίτητα για την διαβίωση 4 ατόμων για 6 μήνες χωρίς να χρειαστείτε να ψωνίσετε το παραμικρό. Οι ποσότητες είναι υποκειμενικές και αφορούν την επιβίωση σας και όχι να τρώτε και να πίνετε λες και δεν συμβαίνει τίποτα...  Τα περισσότερα από αυτά θα τα καταναλώνετε έτσι κι αλλιώς και θα τα αναπληρώνετε... Χαμένα δεν πρόκειται να πάνε έτσι κι αλλιώς....

Έχουμε προσπαθήσει όσο το δυνατόν περισσότερα προϊόντα να είναι Ελληνικά! Όποιος δεν έχει ας τα δώσει σε ξένα. Άλλωστε κοιτάμε να ζήσουμε τώρα...

Αυτά που μας νοιάζουν σε μια δύσκολη κατάσταση είναι το νερό ,η θέρμανση, ο φωτισμός η διατροφή, πρόληψη ασθενιών, πρώτες....
βοήθειες,


Νερό.

Σε μια δύσκολη περίοδο αυτό που θα σας νοιάζει θα είναι να πιείτε νερό. 1 λίτρο νερού ανά άτομο την ημέρα είναι μια ποσότητα που χρειάζεται ο οργανισμός. (Ποικίλουν οι ανάγκες του καθενός)

Δεξαμενή νερού χωρητικότητας 800 λίτρων. Η ανανέωση του νερού με καθαρό πρέπει να γίνεται κάθε 6 μήνες
τιμή: 215 ευρώ(μαζί με το ΦΠΑ)

Αγοράστε εμφιαλωμένα νερά ή μεγαλύτερη δεξαμενή για να χρησιμοποιείτε και για το φαγητό. Το πόσο νερό χρειάζεστε στο κάθε φαΐ το ξέρει ο μάγειρας κάθε σπιτιού.

Καλό θα ήταν να αγοράσετε κουβάδες για να μαζεύετε βρόχινο νερό. Για να καθαρίσετε το νερό μπορείτε να ρίξετε 1 σταγόνα χλωρίνη ανά λίτρο νερού ή ιώδιο. (Αυτοί που έχουν θυροειδή δεν κάνει το ιώδιο)


Θέρμανση.

Με ξύλα.
Για να περάσετε 1 χειμώνα χρειάζεστε περίπου 4 τόνους ξύλα. ο ένας τόνος κοστίζει 170-190 ευρώ ο τίνος.
Με σόμπες υγραερίου.
1 σόμπα υγραερίου κοστίζει 100 ευρώ.
Η πρώτη μπουκάλα κοστίζει 35 ευρώ και μετά η κάθε ανταλλαγή 20 ευρώ. Καλό θα ήταν να πάρετε 5-6 μπουκάλες να έχετε από την αρχή.
Η μπουκάλα υγραερίου για ένα μικρό δωμάτιο 10 τετραγωνικών με καθημερινό ανάμα (στην 1η με 2η σκάλα) κρατάει για 3-4 ώρες και διαρκεί περίπου 2-3 βδομάδες.


Φωτισμός

Σε περίπτωση που δεν έχετε ρεύμα ή δεν έχετε να πληρώσετε για να έχετε καλό θα ήταν να έχετε φροντίσει να αγοράσετε κεριά. Καλύτερα κεριά και όχι λάμπες με καύσιμο καθώς θέλουμε να ανεξαρτητοποιηθούμε όσο περισσότερο από καύσιμα και οτιδήποτε αναθυμιάσεις
Έχουμε υπολογίσει την ποσότητα των κεριών με βάση ότι κάθε νύχτα διαρκεί 12 ώρες.
Για 6 μήνες λοιπόν θα χρειαστείτε 2000 κεριά ρεσό των 4-5 ωρών με κόστος περίπου 50 ευρώ


Σπίρτα, 10 πακέτα κοστίζουν περίπου 0,50 λεπτά(στο σκλαβενίτη) καλό θα ήταν να πάρετε 100 πακέτα. συνολικό κόστος 5 ευρώ

Ρεύμα και ηλεκτρικές συσκευές
Σε μια δύσκολη κατάσταση σίγουρα θα χρειαστείτε φακό, ραδιόφωνο, τηλέφωνο(κινητό και σταθερό ενσύρματο καθώς τα ασύρματα χωρίς ρεύμα δεν λειτουργών)

Ένα ενσύρματο τηλέφωνο κοστίζει από 8 ευρώ μέχρι 20. φυσικά όσο πιο φθηνό βρείτε τόσο το καλύτερο
Φακοί που έχουν ενσωματωμένο ραδιόφωνο υπάρχουν με διναμό και ηλιακοί. κοστίζουν περίπου 30 ευρώ

Mπαταρίες επαναφορτιζόμενες κοστίζουν από 5-15 ευρώ(η 4άδα) (μπορείτε να βρείτε σε μεγάλα καταστήματα ηλεκτρικών ειδών)

(δεν ξέρουμε τι ανάγκη έχετε για μπαταρίες καλό θα ήταν να πάρετε να έχετε 4 τετράδες. με κόστος γύρω στα 40 ευρώ.

Ένας ηλιακός φορτιστής μπαταριών επαναφορτιζόμενων κοστίζει περίπου 15-30 ευρώ

Ένας ηλιακός φορτιστής και παροχή ρεύματος για καμια μικρή τηλεόραση κανένα λάπτοπ (μέχρι 100 watt) κοστίζει περίπου 170 ευρώ

Mαγείρεμα

Ηλιακός φούρνος.
Ένας ηλιακός φούρνος για να μαγειρέψει ένα φαγητό χρειάζεται περίπου 4 ώρες. Και σε κρύο μαγειρεύεται το φαγητό και με συννεφιά αλλά αργεί περισσότερο. Κοστίζει περίπου 200 ευρώ

Υγραέριο. Μάτια υγραερίου κοστίζουν περίπου 60 ευρώ (σε καταστήματα με ηλεκτρικά είδη)
Η μπουκάλα όπως είπαμε επάνω η 1η κοστίζει 35, μετά η κάθε ανταλλαγή 20. Καλό θα ήταν να πάρετε να έχετε μπουκάλες μιας και θα τις έχετε και για θέρμανση.

Τρόφιμα. (ότι πάρουμε να έχει μεγάλη ημερομηνία λήξεως)

Η διατροφή παίζει μεγάλο ρόλο εκτός από την κατανάλωση τροφής για επιβίωση παίζει και μεγάλο ρόλο στην φυσική κατάσταση. Μια καλή διατροφή θα σας κρατήσει και μακριά από ασθένιες.

Ποσότητες φαγητού για 4 άτομα (2 άντρες 2 γυναίκες)
Μακαρόνια Combino (ελληνικό προϊόν από lidl)
η ποσότητα έχει υπολογιστή για 1 κιλό μακαρόνια την ημέρα για 4 άτομα
Πακέτο των 500gr έχει 0,45 ευρώ, και του 1kg έχει 0,75
120 κιλά μακαρόνια χρειάζεστε περίπου 100 ευρώ


Φασόλια (agrino)
26 πακέτα των 500gr κόστος 67 ευρώ


Ρύζι καρολίνα Σερρών (agrino)
(με λίγο νεράκι ελάχιστο τα αφήνετε να μουλιάσουν 3-4 ώρες και είναι έτοιμο για φάγωμα)
30 κιλά ρίζι σε πακέτα των 500gr και 1kg κόστος περίπου 40 ευρώ.


Λάδι Εξαιρετικά παρθένο Χωρίο
Συνήθως χρειάζεται ένα 5κιλό λάδι τον μήνα με κόστος περίπου 21 ευρώ. Για 6 λάδια χρειάζεστε 126 ευρώ. (Έχετε την προσοχή σας σε careffour και lidl κάνουν προσφορές με -3 ευρώ το τεμάχιο δλδ 17-18 ευρώ)

Αλεύρια.
1 σακί αλεύρι χυμα των 25 κιλών κοστίζει 25 ευρώ. Θα χρειαστείτε 2 σακιά αλεύρι για να κάνετε 1 κιλό ψωμί την ημέρα για 4-5 μήνες. Κόστος 50 ευρώ.


Λαντσιον Μιτ
Κοτόπουλο και μοσχάρι 48 κονσέρβες περίπου 48 ευρώ
Τόνος
Κονσέρβα τόνος , 60 κονσέρβες 55 ευρώ


Κορν φλεικς μάρκας Carefour έχει το πακέτο 2.55 ευρώ. Καλό θα ήταν να πάρετε 10 από αυτά.


Καθαριότητα.

Την περίοδο αυτή δεν θα σας νοιάζει να πλένετε τα πιάτα και τα μαχαιροπύρουνα. Γι αυτό πρέπει να εφοδιαστείτε με πλαστικά πιρούνια πιάτα και κουτάλια(μαχαίρια δεν χρειαζόμαστε έχουμε και τα χέρια μας) Οπότε με το που τρώτε πέταμα στα σκουπίδια.

Για 4 άτομα (καλύτερα να πάρετε carefour discount προϊόν)
800 πιρούνια(το πακέτο έχει 50) κόστος 24 ευρώ
800 κουτάλια (το πακέτο έχει 50) κόστος 24 ευρώ.
800 Πιάτα (θα το προσθέσουμε τις επόμενες ημέρες)
800 Ποτηράκια (θα το προσθέσουμε τις επόμενες ημέρες)

Νερό δεν θα το χρησιμοποιούμε για να κάνουμε μπάνιο. Αν έχουμε κανένα ρέμα δίπλα μας με καθαρό νερό έχει καλώς αλλιώς υγρά απολυμαντικά μαντιλάκια.

Το πόσα θα χρειαστείτε θα το προσθέσουμε τις επόμενες μέρες


Ρολά χαρτί
Μια 8άδα ρολά από το carefour έχει 1,45 ευρώ. Μια 4μελής οικογένεια χρειάζεται περίπου 24 ρολά τον μήνα. Κόστος συνολικό 35 ευρώ για 6 μήνες.

Σερβιέτες.
Οι γυναίκες πρέπει να εφοδιαστούν με όσες τους χρειάζονται για 6 μήνες.

Μαύρες σακούλες σκουπιδιών.
Αγοράστε τόσες όσες χρειάζεστε για 6 μήνες..

Πρώτες βοήθειες

Φάρμακα που χρειαζόμαστε
Παυσίπονα
Ηρεμιστικά όπως βαλσαμόχορτο
Απολυμαντικά τραυμάτων
Γάζες
Αντιπυρετικά
Βιταμίνες 
Οινόπνευμα για τριβές
Αλόη
Ιώδιο
Μπατονέτες
πηγη στοχος
,

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

SECURITY AND CITIZENS

The history of the hellenes

popular